Sanja, Vi ste na poziv policije pripadnika MUP-a RS saslušani u svojstvu osumnjičene za krivično djelo kleveta. Kako je izgledao taj postupak i kad ste saznali za koji tekst ste osumnjičeni?
“U pozivu za saslušanje koji sam dobila dan nakon izbora, i to u popodnevnim časovima, pisalo je da se javim u policijsku stanicu odmah ujutru. U pozivu nisam saznala ništa konkretno osim toga da sam osumnjičena za krivično djelo kleveta, što samo po sebi grozno zvuči jer se ranije nisam nalazila u sličnim situacijama. Poziv je uznemirio i moju majku, jer su policajci prvo otišli kući da mi lično uruče poziv. U tom trenutku nisam znala ko me prijavio, ni zbog čega i imala sam malo vremena da reagujem. Na sreću uz podršku udruženja i organizacija koje uvijek stoje uz novinare obezbijedili su mi advokata, gospodina Ahmeta Efendića koji je bio sa mnom u policijskoj stanici tokom saslušanja.”
Šta je vlasniku firme “Mraz” s Pala, Mladenu Kovačeviću, tačno smetalo u tom tekstu? Šta je prema navodima policije kleveta u tom tekstu?
“Apsurdno u svemu ovome, što ujedno ukazuje da je riječ o klasičnom zastrašivanju novinara, pokazuje i činjenica da smo mi tekst o firmi “Mraz” objavili prije pola godine. Još tada je gospodin Kovačević zvao kolegu novinara koji je pisao tu priču, pritiskao i pokušavao zastrašiti da se ne piše o njemu i njegovoj firmi. Tačnije malverzacijama vezano za firmu ‘Mraz’. U tekstu za koji sam osumnjičena navedena je samo rečenica o ‘Mrazu’, jer je priča bila o jednom kandidatu za odbornika, pa sam se nadovezala pominjući da su iz ‘Mraza’, s obzirom da imaju više firmi, prebacivali radnice iz jedne firme u drugu da bi dobili podsticaje Zavoda za zapošljavanje. Zbog te jedne rečenice koja je citirana u prijavi ja, navodno, pričinjavam štetu ugledu i časti prijavioca, kao i preduzeća koje zapošljava preko 400 radnika. Osim toga, navedeno je da su u tekstu iznošene neistine, što apsolutno nije tačno, jer imamo dokaze za svaku napisanu rečenicu, a dokaz je i podrška radnica ‘Mraza’ koje nam još uvijek pišu u kakvim uslovima rade i kako se prema njima odnosi gospodin Kovačević. Zapravo, ja sam trebala prijaviti gospodina Kovačevića policiji jer me nakon ovog teksta dva puta zvao i prijetio da će me prijaviti policiji, govorio da sam mu neprijatelj i na sve moguće načine pokušavao da utiče na naše pisanje govoreći da će nam on reći šta je istina i slično, što je zaista bilo iscrpljujuće. Napominjem da je uredno dobio priliku da se čuje njegova strana priče i da tekst nikada nije zvanično demantovao.”
Kakav je bio postupak pripadnika MUP-a RS tokom ispitivanja? Da li je bio postupak profesionalan, da li ste osjetili pritisak ili nepravilnosti?
“Pripadnici MUP-a koji su me ispitivali su bili zaista ljubazni, nisam osjetila neprijatnosti i pritisak sa njihove strane, možda je razlog što sam bila u prisustvu advokata. Neprijatnosti je bilo zbog činjenice da se nalazim u policijskoj stanici, a trebala bih biti u svojoj kancelariji i pisati tekstove i činjenici da, prema podacima OJT Istočno Sarajevo u ovom Gradu nema visoke korupcije, jer nema podignutih optužnica, a o korupciju u Gradu svakodnevno pišem.”
Ustupljena fotografija
Kako ova situacija utiče na Vaš rad i rad Vašeg medija? Da li se suočavate s dodatnim pritiscima ili prijetnjama?
“Namjera prijavioca da nas uplaši zaista nije uspjela, s obzirom da mi odavno spremamo nastavak priče o ‘Mrazu’. Jedino nam je oduzela dosta vremena da ne možemo da se bavimo svojim poslom zbog saslušanja, reagovanja i ostalih procedura. Bila sam u dilemi da li javno govoriti o ovome iz razloga što dodatno psihički iscrpljuje čitava situacija, ali se pokazalo kao i svaki put da je pritisak javnosti naše najjače oružje u situacijama kada se ne možemo osloniti na institucije koje bi trebalo da nas štite. Kada je riječ o dodatnim pritiscima, trenutno ih nema od strane gospodina Kovačevića osim nečega što je meni zaista smiješno, a to je da gospodin Kovačević ili neko njemu blizak kreira lažne profile sa kojih komentariše i pokušava da uruši naš kredibilitet.”
Kakva je podrška novinarskih udruženja i nevladinih organizacija u Vašem slučaju?
“U takvim trenucima podrška zaista mnogo znači, a ja sam je dobila od velikog broja kolega iz medija. Znati da nisi sam i da će ljudi stati iza mene i Spin Info je dodatna motivacija da nastavimo da se bavimo istraživačkim novinarstvom. Moram posebno pomenuti moje matično udruženje odnosno ‘Umbrellu’ koja je odmah reagovala spremno, a i ‘BH novinare’ koji su mi istog trena omogućili advokata koji će ići sa mnom u policijsku stanicu, što je u takvim trenucima zaista olakšavajuća okolnost za novinara. Podrška je stigla od velikog broja organizacija koje se bave medijskim slobodama na čemu sam izuzetno zahvalna, jer iako se čini da je SPIN info usamljen u Istočnom Sarajevu, jer je jedini istraživački medij, ovakve situacije pokazuju da nismo sami.”
Koliko je ovaj Zakon o kriminalizaciji klevete doveo do autocenzure u medijima u BiH? Koliko bi Vaš slučaj mogao uplašiti dodatno medije da se bave istraživačkim novinarstvom?
“Nisam primijetila da je značajnije povećan stepen autocenzure u medijima. Mislim da su kolege koje se bave sličnim temama odavno navikle na različite pritiske, zastrašivanja i slično, ali i dalje nastavljaju da se bave svojim poslom. Nažalost, danas je hrabrost baviti se novinarstvom držeći se standarda profesije i novinarske etike. Ono što nam je donijela kriminalizacija klevete savršeno se uklopilo u sistem vrijednosti koji se namaće. Umjesto onih koji su počinili krivična djela, a svaki naš tekst obiluje dokazima o tome, u policiji se nalazi onaj ko piše o korupciji i nepravilnostima i to je pokazatelj moralnog i drugog sunovrata našeg društva.”